Warfarín – čo jesť a čo nie

Rovnováha warfarínu a vitamínu K je základ.

2 extrémy pri narušení rovnováhy.

Lekár vás na začiatku „ nastaví „  Čo to znamená ? Lekár vie podľa vašej diagnózy aké INR alebo ak chcete Quicka máte mať. Na základe vášho stavu. Súčasne odhaduje vaše stravovacie návyky. V hlave si premietne čo pravdepodobne jete. Na základe toho určí, že budete užívať  XY miligramov warfarínu.

Prečo kontrola QUICK a u lekára  najčastejšie po 6 tich týždňoch ?  Lekár tým overuje či sa takpovediac trafil a či je váš quick v limite, ktorý vyžaduje vaša diagnóza. Ak sa mu zdáte príliš hustý, dávku warfarínu zvýši. A samozrejme že i naopak, teda ak ste príliš riedky, dávku warfarínu zníži.

Čo sa stane ak túto rovnováhu porušíte ?

Narušenie rovnováhy = 2 hrozby

Narušením  rovnováhy dôjde k dvom hrozbám.

Tým, že je krv príliš riedka, môže nastať vnútorné krvácanie do brušnej dutiny, ľadvín, čriev ale veľmi veľmi zlé by bolo vnútorné krvácanie do mozgu, a teda nábeh na mozgovú príhodu.

Tým že krv je príliš hustá, môže sa vytvoriť zrazenina, tá potom putuje cievami a záleží na tom kde sa zastaví a môže spôsobiť embóliu pľúc, alebo upchať koronárne cievy na srdci a vznikne infarkt alebo upchá cievu v mozgu a je z toho mozgová príhoda.

Aká je prvá pomoc ? Je to prudká jednorazová dávka vitamínu C. Najlepšie prírodného. Dospelý cca 80 kg jedinec potrebuje cca 750 mg vitamínu C. Spevníte tým rýchlo steny ciev a jednorazovo zmiernite možnosť ich prasknutia.  Dlhodobo užívať tak vysoké množstvo vitamínu C a multi vitamínových prípravkov môže ale aj nemusí znížiť účinok warfarínu.

Ak sa vám zdá že ste príliš riedky alebo príliš hustý, radšej choďte k lekárovi a nechajte si zmerať INR.

Môžete to spozorovať pri umývaní zubov keď vypľúvate príliš krvavé sliny. Oni budú krvavé takmer vždy, ale ide o to aby neboli až príliš. Ak sa vám urobí modrina i pri drobnom údere. Dobrým barometrom je i stolica a moč. Na pohľad nemôže vidieť krv. Ak by sa urobil rozbor moču alebo stolice tak za určitých okolností by sa tam mohlo nájsť trošku krvi ale určite nemôže byť viditeľná voľným okom.

Poznám prípad kedy jedna pani hneď po tom ako začala jesť warfarín vylúčila zo stravy všetky potraviny s obsahom vitamínu K a bol problém. Zrazu bol jej quick 8,2 a to je silný poplach. Tam už je vznik vnútorného krvácania na spadnutie.

Pavol Valúch

Pavol Valúch, spokojný " mladík " 50 + . Autor blogu: Warfarín a život s ním. Pomáham ľuďom udržať si " rovnakú " kvalitu života ako mali pred warfarínom. Od roku 1999 som odkázaný na warfarin. Rád sa podelím o svoje zážitky a skúsenosti s ostatnými. Rád sa poučím zo zážitkov a skúsenosti iných.

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na požadované pole