Vitamín K jeho obsah v potravinách sa výrazne líši

Prečo sa údaje o obsahu vitamínu K tak výrazne líšia ?

Nechcel som aby tento článok pôsobil príliš „sucho“ a „profesorsky“, ale fakty neumlčíš. Rôzne zdroje uvádzajú v rovnakých potravinách rôznu výšku vitamínu k. Dôvodov je niekoľko, hlavný len jeden. Globalizácia a dnešný globálny svet. Ale pekne po poriadku. Rozdelil som si potraviny do troch kategórií.

Prvá kategória: Mäso a mliečne výrobky

Množstvo vitamínu k v mäse

záleží i na tom, čím bylo zvíře krmeno

– skrátka všetko živočíšne. Rybacie mäso neobsahuje v žiadnej forme takmer žiadny vitamín K. Ostatné druhy mäsa v minimálnych množstvách. Teda okrem vnútorností, napr. 100 gramov bravčovej pečene obsahuje 25 až 88 mikrogramov vitamínu K. Ale ako vždy, musí byť vínimka. Tou je kuracie mäso. Hlavne kuracie prsia. V 100 g kuracích pŕs je minimálne 300 miligramov vitamínu K. Prús.r. Rozdiely spôsobuje hlavne to, čím bolo zviera kŕmené. Paradoxne je pre “ nás warfarinizovaných “ najlepšie kuracie z veľkochovu…smutné, ale skutočné. Vajíčko od sliepky, ktorá v živote nezobla do trávy alebo žihľavy je pre nás horšie ako vajíčko z veľkochovu. Uf. Nič moc, však.

Hľadáte čo jesť a čo radšej nie ? “ 99 potravín… “ ZADARMO tu.

Druhá kategória: Ovocie, zelenina, obiloviny, strukoviny

množstvo vitamínu k v ovocí a zelenine

záleží hlavně na tom KDE ovoce a zelenina rostlo

– skrátka všetko rastlinné. Ťažko rozpoznáme odkiaľ rajčina, jablko alebo čokoľvek iné skutočne pochádza. Z juhu Európy, kde je dostatok slnka bude mať určite inú vôňu a chuť ako zo severu Európy. Rajčiny zo severu ? Ale áno. Pestujú tam dnes takmer všetko. Skleníky sú vykurované teplom zo sopiek. Ako potom vonia rajčina ? Nijako. Už počujem námietku: “ Ale chleba je istý, ten je náš „. No, ja si tým taký istý nie som. Odkiaľ je tá pšenica ? Možno z Kanady, možno z Ruska alebo že by bola od nás ? Hm.

Tretia kategória:

Pochutiny. Tie máme dnes skutočne z celého sveta. Je to ale v podstate jedno. Používame ich len v malom množstve. Vlastne len na dochutenie. Aspoň jedna dobrá správa.

Ruku na srdce. Ak sa pozriete do svojho taniera, viete skutočne čo jete ? Nebude v tom predsa len tá globalizácia ?

PS: Termín článku na tému “ Warfarín a život s ním “ nájdete v sekcii  ” Novinky “

Pavol Valúch

Pavol Valúch, spokojný " mladík " 50 + . Autor blogu: Warfarín a život s ním. Pomáham ľuďom udržať si " rovnakú " kvalitu života ako mali pred warfarínom. Od roku 1999 som odkázaný na warfarin. Rád sa podelím o svoje zážitky a skúsenosti s ostatnými. Rád sa poučím zo zážitkov a skúsenosti iných.

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na požadované pole