Tikal som ako časovaná bomba

Hrúbka srdcovej steny je dôležitá. Prečo ?

Tikal som ako časovaná bomba “ a niektorí ľudia z môjho okolia boli z toho na nervy. “ Čo tu stále tiká ? Aké máš hodinky ? „. Nemal som na ruke žiadne. Dôvod je prostý. Keď sa mi zase pokazili, navštívil som opravára. Ten zistil, že sú absolútne zmagnetované. Keď sa to zopakovalo asi štvrtý krát, dal som ich do šuplíka. Načo ničiť ďalšie ? Dopadli by za pár mesiacov rovnako. Nepotrebujem hodinky, máme predsa mobily…

Tikanie spôsobovala moja chlopňa. O srdcových chlopniach som písal v tomto článku. Dnes už netikám, moja chlopňa za ten čas obrástla sadlom…

Umelá chlopňa si ale vyžaduje servis. Mám na mysli pravidelné kontroly na Echo.

Prečo to každý z nás potrebuje skontrolovať aspoň raz za rok ? Jedným z dôvodom je srdcová stena. Tým, že srdiečko má implantát, časom sa na ňom začnú prejavovať zmeny. Ľavá strana srdca je viac namáhaná ako pravá. Teda ak sa jedná o aortálnu chlopňu. Prirodzenou reakciou cvičeného svalu je rásť – kulturisti. Rovnako reaguje aj srdcová stena a má tendenciu hrubnúť.

Nerobte si z toho hlavu, len to treba strážiť. Mne za 10 rokov zhrubla o  3 milimetre. Je to v norme. Kým dosiahne približnú kritickú hodnotu, tak ma čaká možno 50 rokov života. Viac ako dobrá perspektíva.

To je jeden z dôvodov, prečo vás lekár chce aspoň raz ročne vidieť stenu na echu. Jedným z krokov, ktoré určite urobí, je to, že zmeria hrúbku srdcovej steny.

„Riedite si krv warfarínom ? “ 99 potravín…“ ktoré menia účinok warfarínu ZADARMO na tomto odkaze

Pavol Valúch

Pavol Valúch, spokojný " mladík " 50 + . Autor blogu: Warfarín a život s ním. Pomáham ľuďom udržať si " rovnakú " kvalitu života ako mali pred warfarínom. Od roku 1999 som odkázaný na warfarin. Rád sa podelím o svoje zážitky a skúsenosti s ostatnými. Rád sa poučím zo zážitkov a skúsenosti iných.

Komentáre

  • jozef Závodský 25.01.2017 10:13

    Ďakujem za kontakt. Moc neznášam mlieko, preto denne „spucujem“ dva jogurty.
    Prečo je jogurt v červenom?

Pridať komentár

* Nezabudnite na požadované pole