Krv warfarin a orac

Warfarin a ORAC ako sa “ dolňujú “ ?

Oxygen Radical Absorbance kapacity ( ORAC ) je metóda merania antioxidačných účinkov. Veľa sa hovorí o antioxidantoch. Sú to látky, ktoré na seba viažu voľné radikály. Voľné radikály sú nestabilné molekuly. Snažia sa svoju stabilitu získať tým, že zdravým bunkám kradnú elektróny. Tým poškodzujú zdravé bunky. Antioxidanty tvoria akúsi ochranu naším zdravým bunkám. Voľné radikály si bohužiaľ naše telo stále vytvára. Rovnako ich prijíma i zvonka.

Sme príliš kyslí ?

Zrejme bude pravdou, že naše telá sú príliš kyslé. To vedel to už antický lekár Hippokrates (460 pr.n.l až 377 pr.n.l.) To by mohol byť jeden z dôvodov vzniku skoro všetkých chorôb. Takmer všetko čo jeme sú kyseliny. Teda okrem napríklad Plzeňského piva a citróna – to sú zásady. Kyslosť je meraná v jednotkách pH (potential hydrogen). Ak sa blíži k nule = maximálna kyselina (autobatéria). V prípade že pH=14, je to maximálna zásada. Čistá pramenitá voda by mohla mať pH okolo 7,0. Naša krv je mierne zásaditá a má v pH v rozsahu 7,365 až 7,420. Akákoľvek zmena spôsobuje smrť. Hovorí sa, že i obezita je choroba spôsobená prílišnou kyslosťou. Bunky sa chránia proti príliš kyslému prostrediu a obaľujú sa tukom.

Naše telo je vraj “ naprogramované “ fungovať 110 až 130 rokov. To je pekné. Len škoda, že ak ste pod warfarínom, sú možnosti obmedzené. Všade okolo nás počujeme, že výborný antioxidant je zelený čaj, vitamín C, grapefruit, brusnice, kapusta, brokolica atď. Na druhej strane treba dodať, že „Písomná informácia“ = leták pri liekoch hovorí inak. Citát: “ Brusnicový džús a ďalšie produkty z brusníc môžu zvyšovať účinok warfarínu. Neodporúča sa preto používať .“ A sme doma ! Podobne sa dá povedať i o ostatných spomenutých antioxidantoch. Niektoré znižujú účinok warfarínu ako kapusta, brokolica, vitamín C (dlhodobo užívaný), zelený čaj. Robia nás teda „hustými“. Naše INR (quick) môže teda byť nižšie ako by malo byť.

Téma antioxidantov si zaslúži pozornosť. Na tomto blogu sa jej určite budem venovať.

“ 99 potravín…“ ktoré menia účinok warfarínu ZADARMO na tomto odkaze

 

Pavol Valúch

Pavol Valúch, spokojný " mladík " 50 + . Autor blogu: Warfarín a život s ním. Pomáham ľuďom udržať si " rovnakú " kvalitu života ako mali pred warfarínom. Od roku 1999 som odkázaný na warfarin. Rád sa podelím o svoje zážitky a skúsenosti s ostatnými. Rád sa poučím zo zážitkov a skúsenosti iných.

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezabudnite na požadované pole